FAQ – czyli często zadawane pytania2016-11-29T19:03:46+01:00
Czy czyszczenie laserem jest bezpieczne dla moich cylindrów rastrowych?2016-11-29T19:18:07+01:00

Urządzenia firmy Laserclean są w 100% bezpieczne dla Twoich cylindrów rastrowych. Niestety, były przypadki, gdy sprzęt innych producentów odpowiadał za uszkodzenia powierzchni cylindrów. Z najnowszą generacją urządzeń firmy Laserclean czyszczenie światłem laserowym stało się szybsze, łatwiejsze, bardziej skuteczne, a jednocześnie w 100% bezpieczne dla Twoich cylindrów. Energia wytwarzana przez wiązkę laserową jest dość silna, by spowodować odparowanie zanieczyszczeń, ale zbyt słaba, by uszkodzić powierzchnię wałka. Nawet najmniejsze kałamarzyki są w ten sposób głęboko i dokładnie oczyszczane. Gwarantujemy.

Czyszczenie laserowe jest właściwe w przypadku wałków z powierzchnią ceramiczną (aniloksy) oraz wałków z powierzchnią chromową. Światło laserowe może natomiast uszkadzać inne rodzaje powierzchni, stąd też firma Laserclean koncentruje sie na wałkach z powierzchnią ceramiczną i chromową, i dla nich opracowuje swe urządzenia oraz usługi.

Dlaczego czyszczenie światłem laserowym jest najlepszą metodą czyszczenia anileksów?2016-11-29T19:13:00+01:00

Obecnie stosuje się kilka metod czyszczenia aniloksów, m.in. z użyciem substancji chemicznych, ultradźwięków czy dwuwęglanu sodu (sody oczyszczonej). Każda z tych metod posiada swe strony ujemne. Chemikalia są szkodliwe dla ludzi oraz dla naszej planety, ultradźwięki mogą uszkodzić wałek rastrowy, a soda oczyszczona daje średnie wyniki nawet w optymalnych warunkach. Tradycyjne metody nie pozwalają na oczyszczenie wałka w 100%, a już z pewnością nie w przypadku, gdy jest on zanieczyszczony polimerami.

Czyszczenie światłem laserowym nie ma żadnych niekorzystnych aspektów, nie wykorzystuje się tu wody ani żadnych granulatów, nie stosuje żadnych chemikaliów, a efekt czyszczenia jest zawsze optymalny. Tylko czyszczenie laserowe przywraca napięcie powierzchniowe wałka rastrowego, co umożliwia stosowanie oryginalnej receptury farby drukarskiej, a zatem najlepszą jakość przy jednoczesnym najmniejszym zużyciu farby. Czyszczenie laserowe to również metoda najbardziej przyjazna środowisku.

Pomimo, że czyszczenie laserowe jako takie istnieje od dawna, to dopiero w ostatnich latach stało się preferowaną metodą czyszczenia, szczególnie ze względu na urządzenie laserowe (ALCS 2500) opracowane i wyprodukowane przez firmę Laserclean, bardzo lekkie, szybkie i przyjazne dla użytkownika.

Czy Laserclean działa globalnie?2016-11-29T19:12:36+01:00

Jako producent firma Laserclean sprzedaje swe urządzenia na całym świecie. W niektórych krajach, takich jak np. Japonia i Korea Płd., firmę Laserclean reprezentuje wyłączny przedstawiciel handlowy, który pomaga klientom w komunikacji nt. produktów na szczeblu lokalnym. Oczywiście, można również kontaktować się z bezpośrednio z firmą Laserclean, chcąc uzyskać dalsze informacje.

Jako dostawca usług firma Laserclean działa w całej Europie. Nasze własne ciężarówki mogą oczyścić cylindry na terenie Twojej drukarni lub możesz wysłać cylindry do czyszczenia na adres Alphen aan den Rijn (The Netherlands).

Jaka jest różnica pomiędzy czyszczeniem cylindrów poza maszyną po wymontowaniu (off-line) a czyszczeniem cylindrów na maszynie (in-line)?2016-11-29T19:12:06+01:00

Czyszczenie off-line oznacza czyszczenie cylindrów rastrowych poza maszyną drukarską na specjalnym stole lub w specjalnym urządzeniu. Firma Laserclean stworzyła w tym celu ALCS 2500S – stacjonarne urządzenie do czyszczenia off-line w zakładach drukarskich. Ponadto, oferujemy czyszczenie off-line w ciężarówce, która może dojechać z usługą do zakładu.

Czyszczenie in-line (nazywane też czasem on-line) oznacza, że podczas czyszczenia cylinder pozostaje zamontowany na maszynie drukarskiej. Nie trzeba go demontować, co jest zabiegiem czasochłonnym i trudnym. Wystarczy obracać wałek w maszynie, a laserowy pistolet połączony z mobilnym urządzeniem laserowym (ALCS 2500) będzie przesuwał się po specjalnej, równoległej do wałka, prowadnicy, aż do całkowitego oczyszczenia.

Czyszczenie off-line stosuje się w firmach, które mogą łatwo demontować stosowane cylindry rastrowe oraz posiadają dużą ilość cylindrów na wymianę. Zebranie zdemontowanych cylindrów do oczyszczenia daje oszczędności w kosztach ponieważ można wówczas łatwiej i szybciej czyścić je w naszej ciężarówce serwisowej lub w urządzeniu stacjonarnym.

Czyszczenie in-line to idealne rozwiązanie dla dużych maszyn drukarskich, gdzie niełatwo zdemontować wałki. Niektóre wielkie maszyny mogą nawet kontynuować druk podczas czyszczenia, gdy poszczególne wałki czyści się po kolei, redukując w ten sposób do zera czas przestoju urządzenia.

Jakie firmy powinny wybierać czyszczenie światłem laserowym? Jak często należy przeprowadzać czyszczenie światłem laserowym?2016-11-29T19:11:39+01:00

Aniloksy (cylindry z powierzchnią ceramiczną) i cylindry z powierzchnią chromową czyści się laserowo w różnych rodzajach zakładów drukarskich, a szczególnie w drukarniach zajmujących się produkcją opakowań i etykiet techniką fleksograficzną, wklęsłodrukową i offsetową. Klienci wybierają czyszczenie światłem laserowym, by móc osiągać i utrzymywać najwyższą jakość druku. Dodatkową korzyścią jest fakt, że takie czyszczenie nie wymaga demontażu cylindrów z maszyny drukarskiej. W branży kartonowej to wielki plus. Czyszczenie codzienne wykonuje się zwykle przy pomocy substancji chemicznych, co jednak nie zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń na powierzchni cylindrów. Po pewnym czasie prowadzi to do drastycznego spadku gęstości koloru. Stąd potrzeba, aby wykonywać okresowo także czyszczenie głębokie. W zależności od rodzaju zanieczyszczeń (atrament, polimery, itp.) oraz intensywności użytkowania cylindrów zaleca się czyszczenie światłem laserowym dwa do trzech razy w roku. Gwarantuje to utrzymanie najwyższej jakości druku.

A co z pozostałościami po procesie czyszczenia światłem laserowym?2016-11-29T19:11:15+01:00

Zanieczyszczenia odparowane z cylindra można porównać do dymu z papierosa. Dym ten można łatwo odessać i zebrać na filtrze. Pojedynczy cylinder rastrowy generuje kilka gramów zanieczyszczeń. W procesie nie powstają żadne inne zanieczyszczenia, nie używa się wody ani żadnych innych substancji, co powoduje, że czyszczenie światłem laserowym jest metodą zdecydowanie najlepszą pod względem środowiskowym.

Ile czasu trwa oczyszczenie cylindra rastrowego o długości 250 cm?2016-11-29T19:10:43+01:00

Cylinder takiej długości czyści się niewiele ponad godzinę. W przypadku bardzo silnego zabrudzenia zabieg należy powtórzyć, co podwaja czas ogólny. Silnego zabrudzenia cylindra można uniknąć stosując regularne czyszczenie, np. dwa razy w roku.

Czy można używać cylindra natychmiast po oczyszczeniu?2016-11-29T19:09:48+01:00

Po oczyszczeniu światłem laserowym nie potrzeba żadnych dodatkowych zabiegów. Cylindra można użyć natychmiast po zakończeniu czyszczenia. Przed rozpoczęciem czyszczenia nie ma również potrzeby demontażu części, takich jak koła łańcuchowe czy łożyska.

Jakie korzyści przynosi czyszczenie światłem laserowym w porównaniu do innych metod czyszczenia?2016-11-29T19:09:10+01:00

Czyszczenie światłem laserowym to jedyna metoda umożliwiająca naprawdę głębokie czyszczenie. Wszystkie inne metody usuwają jedynie część zabrudzenia. Złogi na cylindrach rastrowych zawierają pigmenty oraz polimery. Większość metod usuwa jedynie pigmenty, ale nie usuwa polimerów. Polimery można usunąć wyłącznie przez odparowanie (spalenie zanieczyszczeń). Właśnie to udaje się osiągnąć przy pomocy lasera, światło laserowe spala zanieczyszczenia. Czyszczenie światłem laserowym przywraca maksymalne napięcie powierzchni cylindra, który działa wtedy jak nowy.

Go to Top